Source Code/cs

From Openmoko

Jump to: navigation, search
Editing: (16/03/2010) This page is being edited by Kukide: translating

If this note persists without edits in the history, feel free to remove the Editing template from the page.


Contents

Většina programů dostupná pro chytré telefony Openmoko je Free Software tudíž jejich zdrojový kód je přístupný pro studium, úpravy, rekompilování či redistribuci.

Tato stránka vysvětluje jak můžete získat zdrojový kód obsaženého v Openmoko Inc poháněného distribucemi, a jaké metody můžete použít pro publikování zdrojového kódu, když napíšete či upravýte svobodný nebo Open Source Software pro compatibilní distribuce s Openmoko.

Když upravujete existující software aby fungoval na chytrých telefonech Openmoko a publikujete zdrojové balíčky, vždy prosím pozorně čtěte originální licenci a splňte předepsané požadavky ohledně publikování upraveného zdrojového kódu.

Získání zdrojového distribuce OM 2008.8

Om 2008.8 is built based on our OpenEmbedded tree. All source code is available on the following way:

  • The OpenEmbedded bitbake recipe files refer to the original source code
  • The OpenEmbedded package directory contains the patches applied to build the binary

To receive the source code for a program the easiest way is to use MokoMakefile (the following steps are explained on MokoMakefile page).

  • Install MokoMakefile dependencies
  • Make a directory for your build environment, change to that directory
  • Download MokoMakefile to that directory
  • To download the OpenEmbedded git repository type
make setup
  • For Neo FreeRunner programs type
make setup-machine-om-gta02

(use gta01 for Neo 1973).

Now you could start browsing the "openembedded/packages" and other downloaded directories finding the source code download URLs and patches, but of course the OpenEmbedded environment can do this for you. We can try with a small program, sidplayer:

bitbake -c patch sidplayer

This will download the source code and patch it with patches applied in the Om 2008.8 release. At this point you can find the source code in the following directory (under your work directory):

tmp/work/armv4t-angstrom-linux-gnueabi/
tmp/work/armv4t-angstrom-linux-gnueabi/sidplayer-1.5.0-r1/

Note that the make setup step downloads a working copy of the Openmoko SVN, which contains the Om 2007.2 applications, but you can use the same bitbake command to receive the source code as it exactly specified in the build recipes. For example:

bitbake -c patch openmoko-calculator2

Updates, daily builds and packages in unstable

The above method retrieves the source code for software included in the release of the distribution. The same OpenEmbedded environment can be used to receive the actual source code. All you need is to change the "Makefile" (MokoMakefile) to refer to the development branch, removing the # from this line:

# OM_GIT_BRANCH := org.openmoko.dev

Source code for one specific build of a package

If you have a package from a download source, which was not accompanied with the source code, and it is not one of the above (Om 2008.8 release nor current unstable package), you have the following options to receive the source code of the "specific moment":

TBD

Publikování zdrojového kódu vašich balíčků

Portování existující aplikace

Když portujete existující aplikaci do některé distribuce dostupné pro chytré telefony Openmoko, ujistěte se, že jste správně pochopili a vyhověli požadavkům v originální licenci.

Mnoho svobodného softwaru používá licenci GNU General Public License, která na Vás vyžaduje aby šířené balíčky byly doprovázený souvisejícím zdrojovým kódem nebo zdrojový kód poskytnut jinou specifikovanou cestou. Doporučujeme vždy publikovat zdrojový kód ke stažení hned za binární balíčky. Podívejte se na licenci pro jiné možnosti a vždy zkontrolujte aktuální licenci programu.

Pamatujte, že musíte poskytnout zdrojový kód, který přesně odpovídá zveřejněným binárním balíčkům, včetně všech vašich modifikací. Nepublikujte starší či novější zdrojový kód než jsou vaše binární balíčky. Záleží na metodách distribuce, ale může být jednodušší poskytnout odkaz na originální zdrojové kódy a patch soubory, které jste modifikovali. Tato metoda je dovolena v mnoha svobodných licencích.

Napsání nové aplikace

Když napíšete nový program, můžete se rozhodnout publikovat nebo nepublikovat zdrojový kód. Nebudeme zde zacházet do podrobností výhod či nevýhod publikování softwaru pod svobodnou licencí, ale komunita kolem Openmoko určitě bude oceňovat pokud si zvolíte licenci, která bude dovolovat studium, úpravy, rekompilování či redistribuci pro jejich potřeby. Je to tak trochu i jejich přání.

Více podrobností o dobře navržené svobodné licenci, kterou si můžete zvolit pro licenci k vašemu softwaru najdete na: GNU General Public License(Anglicky)

Personal tools